Co zrobić, gdy dach przecieka?

przeciekający sufit

Przecieki w dachu mogą spowodować wiele szkód w strukturze budynku. Mogą one spowodować straty w mieniu, a także konieczność przeprowadzenia remontu. Ważne jest, aby po zauważeniu usterki w poszyciu dachowym działać szybko i wyeliminować ryzyko dalszych szkód. Co zrobić, gdy zauważy się przeciekający dach? Sprawdź!

Zlokalizowanie źródła przecieku  i ocena rozmiaru szkód

Pierwszym krokiem w naprawie przeciekającego dachu jest zlokalizowanie źródła przecieku. Można to zrobić poprzez sprawdzenie dachu od wewnątrz i z zewnątrz. Należy poszukiwać oznak uszkodzenia, np. przebarwień czy plam na ścianach, sufitach lub podłogach. W zależności od konstrukcji budynku warto sprawdzić poddasze, przestrzeń pod schodami lub klatkę schodową. Ważne jest również ocenienie zakresu szkód, a więc sprawdzenie elementów konstrukcyjnych, które uległy zniszczeniu. Warto zwrócić uwagę na krokwie, belki i kratownice. Sygnałem do podjęcia działań powinna być stwierdzona obecność pleśni lub grzybów.

Jeśli nie jesteś w stanie samodzielnie zlokalizować przyczyn usterki, konieczne może być wynajęcie profesjonalnego dekarza. Nasza firma od lat przeprowadza remonty dachów w Warszawie i okolicach. Skontaktuj się z nami, jeżeli zauważyłeś problem z przenikającą do wnętrza wodą lub wilgocią.

Wybór odpowiednich materiałów i narzędzi

Po oszacowaniu zakresu szkód należy wybrać materiały oraz narzędzia niezbędne do ich naprawy. Należy się więc wyposażyć w gonty, dachówki lub blachy, a także młotki, gwoździe i uszczelniacze. Materiały te muszą być kompatybilne ze sobą, by nie spowodowały dalszych szkód.

Naprawa przeciekającego dachu może być trudnym zadaniem, z którym nie każdy sobie poradzi. Nie zawsze jasne jest, od czego należy zacząć. Wówczas lepiej jest zlecić to zadanie wyspecjalizowanej firmie.